Skridsikre hjemmesko i kameluld

    Skridsikre hjemmesko i kameluld

    199,00 kr.
    Størrelsesguide

    Størrelsesguide for tøj

    Det usædvanlige ved vores størrelsesguide for tøj er, at den faktisk ikke rigtigt findes. Når vores brands producerer tøj i naturmaterialer, krymper de færdige produkter forskelligt i indfarvningsprocessen alt efter indfarvning og materialer. Vi har modeller, som er velegnede til store kvinder og til små. Af den grund har vi modeller, som har ret store afvigelser fra den størrelse, som du er vant til at forholde dig til i forbindelse med tøjkøb af andre brands.

    Nej, det er ikke håbløst!

    Vi har fundet en løsning, som fungerer usædvanlig godt for vores kunder, og derfor har vi næsten ingen returvarer og meget tilfredse kunder, fordi det vi sender, passer 99,99%.

    Det er meget simpelt:

    Når du køber tøj, skal du vælge den størrelse, som du mener, du skal have i forhold til sædvanlige, standart størrelsesguide. Derefter – ikke nødvendigvis samtidig, kan du:

    • hvis du køber overdel eller kjole, skal du måle din barm - som vist på billedet. Mål 1 og indsende målet til os;
    • hvis du køber bukser eller nederdel, måle dit taljemål og hoftemål –som vist på billedet: mål 2 og 3, og mål 4 og 5 indsende ved køb af lange bukser;
    • at indsende din højde og figurtype (pære, æble, op-og-ned, timeglas) vil, i alle tilfælde, være en fordel.

    Du skal måle til, ikke løst eller stramt. Mål et par gange for at få samme mål.

    Denne proces er ikke obligatorisk, men anbefales og vil spare dig fra at forkøbe dig med noget, som ikke passer, og fra unødvendig tur – retur på posthuset.

    Uanset kontakter vi dig efter bestilling for at høre nærmere til dine mål, for vi ikke sender varen blindt. Vi vil gerne have, at du oplever den personlige service, du betaler for.

    Er du i tvivl, så ring til vores service på 22584868 eller skriv til info@people-fashion.dk

    • Beige
    • Brun
    • 36-37
    • 38-39
    • 40-41
    • 42-43
    • 44-45
    • 46-47
    Antal
      Udsolgt

    Rigtig varme og skridsikre sutsko i kameluld - Varmegaranti!!

    Hold fødderne varme hele vinteren med disse ekstra varme og skridsikre sutsko i 10% kameluld og 90% merinould. Perfekte til dig, der fryser let og har brug for maksimal varme og komfort i hverdagen.

    Sutsko i naturmaterialer slides hurtigere end modeller i kunststof, og du kan derfor ikke forvente en levetid på fem år. Ved daglig og intensiv brug holder de typisk 1–1,5 år. På trods af dette er de blandt vores absolutte bestsellere, fordi kvaliteten og varmeevnen er i top – og fordi vores kunder kender produktet og dets komfort.

    Sutskoene er normale i størrelsen. Bruger du f.eks. 40, anbefaler vi størrelse 40–41. De giver sig en smule i brug og former sig efter foden.

    Alle medarbejdere i butikken har testet sutskoene – vi holder varmen, og vi anbefaler dem varmt!

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Lille, sød og sjov Bornholmer-historie om disse sutsko. I butikken kalder vi dem for “Uge 44”.

    En gang i 2012, i uge 44, fik vi disse sutsko hjem, fordi vi havde afprøvet dem og syntes, at de var så gode, at hvis man sagde, man frøs med dem på, så var man altså død (lidt med et smil). Det lignede et ganske normalt produkt, som man kan finde i diverse butikker i vinterperioden, og derfor var vores kunder lidt skeptiske og købte dem ikke.

    I stor skuffelse måtte vi sælge dem ud med -50% rabat og sige farvel til produktet. Vi måtte konstatere, at vi desværre ikke skulle have dem i sortimentet. Så gik der et år (nævnte slitagen før), og i uge 43 stod der 15–20 kunder med meget lange ansigter i butikken: “Hvor er hjemmeskoene???”

    “Næh… dem har vi skam ikke!”
    “Hvad? Hvad for noget? Hvorfor? Det er alt for dårligt!” Der kom mange sjove kommentarer på det. Så sagde vi til kunderne, som det var: “Dem har vi ikke, fordi I ikke købte dem.”
    “Jo! Det har vi!” svarede alle i kor.
    “Nej, ikke til fuld pris.”
    “Vi vil gerne give mere end det! Vi skal have dem – skaf dem i butikken, og det kan ikke gå for hurtigt!”

    Ok, så lavede vi en bestillingsliste og skaffede dem hjem – og lidt ekstra par til uge 44. Det blev til 50 par: 36 gik til kunderne, og de 14 til julehandlen. Og det var op ad bakke med de 14 igen! Så tænkte vi: “Ok, det er nok en engangsforestilling.”

    Næste år i uge 43 stod der 36 kunder – og de 14 par var hurtigt udsolgt. “Hvor er hjemmeskoene?!” Tja, så måtte vi bestille dem igen, lidt undskyldende, fordi vi ikke troede på salget alligevel.

    Der gik tre år, før det endte med, at vores kunder nu kommer ind i forretningen og siger:
    “Jeg skal have et par ‘Uge 44’ på lager for at være sikker på, at jeg har dem.”

    Produktoplysninger

    0 Varer

    Hurtig sammenligning

    Produkt
    Skredsikre hjemmesko i kameluld Skridsikre hjemmesko i kameluld Skredsikre filtede sutsko i merino uld i lyse grå Skridsikre filtede sutsko i merino uld Lysegrå skredsikre sutsko uden tæer i merino uld skridsikre sutsko uden tæer i merino uld Skridsikre uldne sutsko i antracit farve Skridsikre uldne sutsko
    Availability
    Pris
    199,00 kr.
    199,00 kr.
    199,00 kr.
    199,00 kr.
    Beskrivelse

    Vask & Pleje

    • No wash

    Kan kun håndvaskes

    Ingen funktioner at sammenligne